nawóz kompleksowy

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całkowitych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednak nieefektywne techniki stosowania nawozów obniżą efektywność ich wykorzystania przez drzewka. Zastosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, ponieważ nieefektywne stosowanie nawozów może też zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zatruwać wodę drenażową.

nawóz do upraw

Nawozy w sadownictwie – skuteczność użycia

Długoterminową odpowiedzią na odpowiednie wykorzystanie nawozów w sadach jest dobre przemyślenie strategii ich wykorzystywania, żeby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko możliwe – oczywiście biorąc pod szczególną uwagę warunki i możliwości. W znacznej większości sadów nawóz przekazywany jest otwarcie do gleby, rozrzucony niedaleko linii drzew lub też wprowadzany w ramach nawadniania.

Z reguły sadownicy wybierają nawóz na podstawie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się też pod uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Mimo to innym aspektem często pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów i czynników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność może mieć znaczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą wobec tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym właściwym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu bądź jego składników w glebie.